Wydarzenia
Wydarzenia
Z klasyką przez Polskę - Antonio Vivaldi, Cztery pory roku. Marcin Zdunik - wiolonczela, Lilianna Stawarz - klawesyn
15.03.2024, godzina: 18:00
Pałac Brunów
Marcin Zdunik – wiolonczela
Lilianna Stawarz – klawesyn
W programie:
A. Vivaldi Cztery Pory Roku – (aranżacje M. Zdunik/L. Stawarz)
Jest to opracowanie przygotowane przez artystów specjalnie na koncerty w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”.
Lilianna Stawarz
Kierownik artystyczny Festiwalu Oper Barokowych, kierownik muzyczny orkiestry Royal Baroque Ensemble, klawesynistka, pedagog UMFC, profesor belwederski, kierownik Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Dawnej UMFC. W latach 2012–2016 prodziekan Wydziału VII oraz koordynator Biura Koncertowego UMFC w Białymstoku.
W latach 1991–2017 związana z Warszawską Operą Kameralną. Przez 20 lat była członkiem zespołu muzyki dawnej Il Tempo, z którym dokonała wielu nagrań płytowych i radiowych, uczestniczyła w licznych koncertach oraz liczących się festiwalach muzyki dawnej w kraju i za granicą (m.in. Brugia, Bruksela, Utrecht, Moskwa, Rzym, Berlin, Nowy Jork, Nowy Brunszwik).
Nagrała także, jako kierownik artystyczny, 6 płyt kompaktowych Opera Omnia Mielczewskiego, płytę z dziełami kompozytora polskiego baroku Damiana Stachowicza oraz liczne nagrania solowe.
Artystka otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album roku – Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio.
Marcin Zdunik
Polski wiolonczelista, solista i kameralista, improwizator i kompozytor. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano. W 2007 roku został laureatem Grand Prix w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, zaś w 2008 roku zwyciężył w konkursie New Talent w Bratysławie.
Wystąpił jako solista m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Berlinie i Rudolfinum w Pradze.
Partnerowała mu m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – Andrzej Boreyko, Antoni Wit czy Andres Mustonen. Współpracuje z inspirującymi instrumentalistami – Nelsonem Goernerem, Szymonem Nehringiem, Jakubem Jakowiczem, Krzysztofem Jakowiczem i Ewą Pobłocką.
Nagrał wiele albumów płytowych z muzyką koncertującą i kameralną. Trzykrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk, a w 2009 roku TVP Kultura przyznała mu wyróżnienie „Gwarancja kultury”.
W działalności artystycznej Marcina Zdunika ważną rolę odgrywa kompozycja. W ostatnich latach powstał m.in. Koncert wiolonczelowy „Ghosts of the past” (2021), Kwartet fortepianowy (2022), szereg kompozycji solowych i muzyka do spektakli teatralnych.
Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W kwietniu 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki.
Źródło: nimit.pl
Otwarcie wystawy rzeźby Karola Badyny
08.03.2024, godzina: 18:00
Sień ratusza w Lwówku Śląskim (od strony południowej)
Karol Badyna. Ur. 1960. Ukończył studia z wyróżnieniem w 1988 roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie gdzie w roku 2011 został profesorem. W swoim dorobku posiada liczne realizacje rzeźbiarskie o charakterze pomnikowym na terenie całej Polski, między innymi w Krakowie, Warszawie, Sulejówku, Mińsku Mazowieckim, Lublinie, Płocku, Sandomierzu, Łodzi, Radomiu, Stąporkowie, Starachowicach, Dąbrowie Górniczej, Końskich, Biłgoraju, Kielcach, Głogowie, Rzeszowie, Krasnymstawie, Gielniowie i Zakopanem. Spośród realizacji zagranicznych można wymienić rzeźby pomnikowe w Nowym Jorku w siedzibie ONZ oraz w polskim Konsulacie; w Waszyngtonie na Uniwersytecie Georgetown; w Chicago. W Izraelu na Uniwersytecie w Tel Awiwie. W Singapurze na terenie Ogrodu Botanicznego, a także w Niemczech, Włoszech, Estonii i Białorusi. Karol Badyna już od początku swojej aktywności twórczej znaczną jej część poświęca sztuce sakralnej. Wykonał ponad trzydzieści kompleksowych projektów wystroju wnętrz sakralnych, z których połowa została zrealizowana bądź jest w trakcie realizacji. Projektował wystroje wnętrz kościołów i kaplic dla takich zgromadzeń zakonnych jak. Redemptorystów, Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo, Dominikanów, Urszulanek i Benedyktynów. Projektował wiele kościołów parafialnych na terenie diecezji: krakowskiej, rzeszowskiej, radomskiej, sandomierskiej, kieleckiej, lubelskiej, legnickiej, łódzkiej i szczecińskiej. Projektował i realizował rzeźby do pierwszego w Polsce Ogrodu Biblijnego w Proszowicach w zespole z prof. Zofią Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W roku 2015 zostały otwarte największe w Polsce Ogrody Biblijne w Muszynie realizowane w tym samym zespole. W roku 2018 zrealizował cykl rzeźb „Droga Nowego Człowieka" do oazowych ścieżek edukacyjnych w Krościenku na Kopiej Górce w centrum Ruchu Światło-Życie.
Spektakl - Czas zatarł ślad
01.03.2024, godzina: 19:00
Sala małych form LOK
Spektakl CZAS ZATARŁ ŚLAD to podróż do miejsca, które kiedyś przynosiło mieszkańcom Lwówka Śląskiego wiele radości, zabawy i nowych znajomości. Kawiarniany klimat, muzyka i parkiet, z którego nie chciało się schodzić. To tam po raz pierwszy piło się kawę, poznawało przyszłego męża, a może wracało się do domu ze złamanym sercem?
A jak jest teraz? Czy duchy przeszłości jeszcze krążą po miejscach, które wciąż istnieją?
W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty sztuk: Sławomira Mrożka „Wdowy” oraz T. Różewicza „Kartoteka”.
Wystąpią:
Bożena Leszczyńska
Stanisława Kochanowska
Teresa Iwankiewicz
Danuta Kopeć
Halina Didikas
Stanisław Sawośko
Reżyseria: Nina Malinowska – Dziewięcka
Karnawałowy pokaz tańca sekcji tanecznych LOK
11.02.2024, godzina: 16:00
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim
Seanse kina sferycznego
24.01.2024, godzina: 10:00
Sala małych form LOK
Sekrety kartonowej rakiety
Najmłodsi mogą przeżyć przygodę w Układzie Słonecznym po którym prowadzi ich kartonowa rakieta. Odwiedza słońce, planety, księżyc oraz inne ciała niebieskie a dzieci poznają zabawne i ciekawe fakty na ich temat. Film został wyprodukowany przy użyciu najnowocześniejszej animacji 3D ze spektakularnymi efektami stworzonymi przez Skywalker Ranch znanego reżysera George Lucas`a
Czas trwania - 31 minut
Film przeznaczony jest dla widzów w wieku 3 do 9 lat
Satelix
Film jest dziełem międzynarodowego projektu sześciu europejskich planetariów. Głównym celem jest pokazanie, w jaki sposób kosmiczne technologie wpływają na nasze codzienne życie nawet kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Głównym celem projektu było zgromadzenie ekspertów z różnych planetariów aby podzielili się swoją wiedzą i połączyli ją w całość w celu zaprezentowania edukacyjnego filmu będącego dopełnieniem wiedzy nabranej w szkole.
Film Satelix opowiada o sateliach które są z nami cały dzień. Kiedy się budzimy, idziemy do szkoły, pracy, kiedy spędzamy czas z rodziną czy też wieczorem. A w nocy? W ciemności pilnują nas gdy śpimy. Bez nich nie mielibyśmy nawigacji w naszych samochodach i telefonach komórkowych, dokładnych prognoz pogody a właściwie wielu przedmiotów codziennego użytku.
Wędrowliśmy po kontynentach i oceanach aby dotrzeć do każdego zakątka naszej planety. Niedawno podbiliśmy ziemską atmofserę. A teraz…. stajemy się wędrowcami w nowym rozległym świecie zwanym wszechświatem. Technologie satelitarne pomagają nam każdego dnia. Są symbolem międzynarodowej współpracy i mogą nam umożliwić życie na tej plancie przec kolejne tysiąclecia.
Czas trwania - 26 minut.
Film przeznaczony jest dla widzów w wieku szkolnym 8+
Odległe światy - Distant Worlds Alien Life
Planetarium eksplorujący jedno z najważniejszych pytań ludzkości – czy jesteśmy sami? Przez tysiąclecia nasi przodkowie obserwowali gwiazdy, kwestionując pochodzenie i naturę tego, co widzieli. Do dziś zadajemy te pytania, wiedząc, że Wszechświat jest rozległym miejscem wypełnionym miliardami gwiazd i planet – ale jednak Ziemia jest jedyną planetą, o której wiemy, że jest zamieszkana.
„Distant Worlds - Alien Life” to wspólna produkcja planetariów w Münster, Bochum, Kilonii, Mannheim, Osnabrück i Wolfsburgu, produkowana w LWL-Planetarium Münster.
Film zawiera treści edukacyjne, przybliża funkcjonowanie wszechświata. Podczas seansu widzowie mogą dowiedzieć się czy na Marsie i Jowiszu możliwe jest życie oraz co zarejestrowała sonda Curiosity.
Projekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym.
Czas trwania - 34 minuty.
Spektakl Królowa śniegu - Teatru Blaszany Bębenek
22.01.2024, godzina: 18:00
Sala małych form LOK
„Królowa Śniegu” to interpretacja baśni Hansa Christiana Andersena o tym samym tytulu. Spektakl przedstawia losy zaginionego chłopca i dziewczynki, która za wszelką cenę pragnęła go oznaleźć. Siła przyjaźni i upór w dążeniu do celu to nie wszystko co możemy tutaj zobaczyć. Podróże małej Gerdy można nie będzie nie tylko obejrzeć, ale również wziąć z nich czynny udział. Dzieci pomogą dziewczynce pokonać wiele trudności by w końcu odnaleźć najlepszego przyjaciela i uratować go z lodowego pałacu Królowej Śniegu. Serdecznie zapraszamy do wspólnej baśniowej przygody.
W spektaklu można usłyszeć utwory zaśpiewane na żywo oraz zabawy z dziećmi. Zastosowano trzy zmieniające się kurtyny. Przedstawienie jest wesołe oraz przystępne dla najmłodszych.
W spektaklu bierze udział dwoje aktorów.
Czas trwania - ok. 40 minut.